Bültenler

Er-Bakır 2018-07.Hafta Değerlendirme ve Beklentiler Bülteni

Er-Bakır 2018-07.Hafta Değerlendirme ve Beklentiler Bülteni
Risk iştahında toparlanmanın yaşandığı, ralliler izlediğimiz bir hafta geride kaldı. 6. haftada dolar karşısında tüm varlıkların değer kaybetmesini izlemiştik. Geride bıraktığımız haftada ise, hisse senetleri, emtialar ve dolar karşısında diğer para birimleri değer kazanırken, haftanın tek kaybedeni dolar oldu.

Piyasalardaki toparlanma, ABD'de enflasyonun artarak dolar borçlanma maliyetlerinin artacağı kaygısıyla başlayan iki haftalık satış sürecini izliyor. Bir önceki haftada iki yılın en büyük haftalık düşüşünü kaydeden ABD endeksleri, yatırımcıların yeniden güven kazanmaya başlamasıyla geçtiğimiz haftada yükseldi.

Asya borsaları ise iki ayın dip seviyelerinden toparlandı. Çin yeni yılı tatili nedeniyle en son 14/02’de işlem gören Çin piyasaları 22/02’ye kadar kapalı olacak.

Düşük seviyelerin Çin tatili öncesi alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve zayıf doların etkisi ile LME bakır iki ayın en düşüğünden yükselişe geçti. Bakırın yükselişinde gerileyen doların yanı sıra global ekonomik görünüme dair artan iyimserlik etkili oldu.

Çarşamba günü global piyasalarda, son dönemdeki volatiliteye son vermesi ve piyasalara yön vermesi açısından oldukça önemli olan ABD enflasyon verisi izlendi. Veri yıllık bazda %1.9 artış beklentilerine karşılık %2.1; aylık bazda %0.3 beklentilerine karşılık %0.5 artış olarak açıklandı. Enflasyondaki artışın FED’in para politikasını sıkılaştırma hızını hızlandıracağı beklentisiyle dolar ilk etapta sert değer kazandı. Ancak aynı saatlerde açıklanan perakende satışlar verisinin %0.2 artış beklentisine karşılık sürpriz bir şekilde %0.3 azalması yatırımcıların ekonominin gücüne dair endişe duymasına neden olarak, daha hızlı sıkılaşmaya dair endişeleri ortadan kaldırarak dolarda kayıplara neden oldu.

Dolar endeksi Cuma günü 88.253'e kadar gerileyerek Aralık 2014'ten sonra en düşük seviyeyi gördü. Euro geçtiğimiz haftalarda biri ECB toplantısı ile olmak üzere 2 kez test ettiği 1.2530 seviyesini kırarak 1.2555’e kadar yükseldi. Ancak sert bir geri dönüşle haftayı 1.2404 seviyesinden tamamladı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD ve Çin'deki piyasa tatili nedeniyle hisse senedi piyasalarında işlem hacimleri düşüktü. Asya borsaları, risk iştahının güçlenmesiyle birlikte toparlanmayı sürdürürken ABD borsaları bugün seansa ekside başladı.
Dolar geçen haftaki keskin değer kaybının ardından yükselişe geçti. Dolar endeksi Cuma günü gördüğü üç yılın dip seviyesi olan 88.251'in %1.5 üzerinde 89.595'ten işlem görüyor. Euro ise 1.2350 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışıyor.

%6’nın üzerinde primle Kasım 2016’dan bu yana en iyi haftayı geride bırakan LME bakır dün dolardaki yükselişin baskısı ile gerileyerek günü %1.59 kayıp ile $7090 desteğinin hemen üzerinde sonlandırdı. Bu sabah ise dolarda devam eden güçlenmenin etkisi ile $7060’a kadar gerilese de $7090 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Bu hafta ABD tarafında Çarşamba günü Markit PMI endeksleri, FOMC toplantı tutanakları ve ikinci el konut satışları açıklamaları takip edilecek. Perşembe günü ise haftalık işsizlik başvuruları dikkat çekiyor.

Kaynak : Er-Bakır

Tarih : 23 Şubat 2018

Bülteni PDF olarak görmek için tıklayınız.