Bültenler

Er-Bakır 2018-06.Hafta Değerlendirme ve Beklentiler Bülteni

Er-Bakır 2018-06.Hafta Değerlendirme ve Beklentiler Bülteni
Yatırımcıların artan tahvil getirileri ve yükselen enflasyonla mücadele etmeleriyle global piyasalar açısında kötü bir hafta oldu. Dolar karşısında tüm varlıkların değer kaybettiği bir hafta geride kaldı. Euro, 25 Ocak'ta gördüğü 3 yılın zirvesi olan 1.2538'den 1.2204’e kadar geriledi.

Asya borsaları ve ABD borsası vadeli işlemleri, yatırımcıların piyasaların yükselişini destekleyen faktörlere olan güveninin zedelenmeye başlamasıyla hafta genelinde geriledi. VIX endeksi, haftanın ilk işlem gününde %106 yükselirken, Wall Street 6 yılın en büyük tek günlük düşüşünü yaşadı,s atışlar paniğe dönüştü.

$7190 seviyesinde opsiyonların çalışmasının ardından LME bakır pazartesi günü $7220 ile haftanın zirvesini test etti. Beklentileri aşan Çin taret verilerine rağmen, güçlenen doların ve yaklaşan Çin tatilinin etkisi ile sert satış baskısı altında kalan bakır, Cuma günü $6733 ile 14 Aralık’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Piyasalar yeni haftaya dolardaki kayıplarla başladı. Dolar küresel hisse senedi piyasalarının son dönemdeki düşüşün ardından biraz istikrar işareti göstermesiyle geriledi. Geçen haftayı %5’e yakın kayıpla kapatan LME bakır, Çin Yeni Yıl Tatili öncesinde yatırımcıların tedbirli olmasına rağmen bu sabah zayıf doların etkisi ile dün günü %1.6 primle kapattı, bugün ise %1.4 primle $6950 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Çin piyasaları Lunar New Year nedeniyle 15-21 Şubat’ta kapalı olacak.

ABD endeksleri iki yılın en büyük haftalık düşüşünü kaydettikten sonra yatırımcıların yeniden güven kazanmaya başlamasıyla haftanın ilk işlem gününde yükseldi. Asya borsaları Wall Street'in geçen haftaki sert düşüşlerin ardından yükselmeye devam etmesinin desteğiyle iki ayın dip seviyelerinden toparlandı. Ancak yarın açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde piyasalar genel olarak temkinli. Beklentiler üzerinde gelecek bir veri hisse piyasasında satışlara yol açabilir.

Daha yüksek enflasyon Fed'in para politikasını beklentilerden daha hızlı sıkılaştırmasına neden olabilir.

Kaynak : Er-Bakır

Tarih : 14 Şubat 2018

Bülteni PDF olarak görmek için tıklayınız.