Bültenler

Er-Bakır 2018-05.Hafta Değerlendirme ve Beklentiler Bülteni

Er-Bakır 2018-05.Hafta Değerlendirme ve Beklentiler Bülteni
Volatilitesi yüksek ve gündemi yoğun bir hafta geride kaldı. Hafta genelinde piyasalar tahvil faizlerindeki hareket, FED toplantısı ve ABD istihdam verisi ile yön buldu.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Ocak 2014’ten bu yana ilk kez %2.85’in üzerine çıktı. Tahvil faizlerindeki yükseliş rekor seviyelerdeki Wall Street'in ve Asya piyasalarının sert gerilemesine neden oldu.

FED, yılın ilk toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu ancak enflasyonun bu yıl artabileceğini belirtti. ABD faiz oranı vadeli işlemleri, bu yıl üç faiz artışı fiyatlandırıyorlar. Yatırımcıların en büyük endişesi, ekonominin çok hızlı büyüyebileceği ve bunun enflasyonun yükselmesine yol açması ve merkez bankalarını para politikalarını daha hızlı sıkılaştırmaya teşvik etmesi.
ABD’de 180K artması beklenen Ocak ayı tarım dışı istihdam verisi 200K artış gösterdi, ayrıca bir önceki ayın 148K artış açıklaması da 160K olarak revize edildi. Piyasaları asıl hareketlendiren ise ortalama saatlik ücretler verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması oldu.
Dolar, ABD’de açıklanan güçlü verilerini FED toplantısının ve Trump’ın konuşmalarının etkileri ile geniş bantta dalgalandı. Euro, Avrupa'da para politikasını sıkılaştırma söylemleri ve enflasyonun yükseleceği beklentilerinin dünya genelinde borçlanma maliyetlerini artırmasıyla yükseldi. ECB’nin varlık alım programını Eylül ayı başlarında sona erdirmesi bekleniyor. Perşembe günü 1.2522 ile 3 yılın zirvesine yakın işlem gören euro, ABD istihdam verilerinin ardından doların güçlenmesi ile kazançlarını azalttı.

Trump, Cumhuriyetçiler ve Demokratların göç ve altyapı konularında uzlaşmaya yönelik birlikte çalışmalarını ve en az 1.5 trilyon dolar yeni altyapı yatırımı yapılmasını sağlayan yasa devreye almalarını istedi.

Doların hareketine paralel olarak volatil bir hafta geçiren bakır, Çin Yeni Yılı tatili nedeniyle talebin azalacağı endişesiyle baskılansa da küresel imalat görünümdeki iyimserlikle dengelenerek haftayı hafif ekside kapattı.

Piyasalar yeni haftaya sert hareketlerin izlendiği şaşırtıcı bir başlangıç yaptı. Yatırımcıların artan tahvil getirileri ve yükselen enflasyonla mücadele etmeleri hisse senedi piyasalarına satış olarak yansıdı. Wall Street’de yaşanan satışlar paniğe dönüştü, Dün Dow Jones endeksi %4.6, S&P 500 endeksi ise %4 kayıpla kapandı. Diğer yandan VIX endeksi, %106 yükselerek 35,73 seviyesine kadar yükseldi.

Asya borsaları ve ABD borsası vadeli işlemleri, yatırımcıların piyasaların yükselişini destekleyen faktörlere olan güveninin zedelenmeye başlamasıyla Wall Street'in 2011'den bu yana en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından bu sabah geriledi.
Dün akşam saatlerinde gelen alımla dolar endeksi %0.4 primle kapanırken; euro, dolar karşısında bugün 1.2345 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise %0.45 primle 89.959 seviyesinde.

Dün dolardaki yükselişe rağmen sert değer kazanan LME metalleri, kapanışa doğru ABD piyasalarındaki satışların etkisi ile kazançlarının bir kısmını geri verdi. Dün $7190 seviyesinde opsiyonların çalışmasının ardından psikolojik $7200 seviyesini de kıran bakır $7220’ye kadar yükselmiş, kapanışı ise %0.6 primle $7128 seviyesinden yapmıştı. LME kapanışı sonrasında ABD borsalarında hızlanan satışların ardından LME bakır dünkü kazançlarının tamamını geri vererek bugün $7075’den işlem görmeye devam ediyor. Yaklaşan Çin Yeni Yıl Tatili nedeniyle (15-21 Şubat) fiyatların ivme kaybetmesi beklenebilir. Destek olarak $7005 seviyesi izlenebilir, kırılması halinde ise $6910 seviyesi gündeme gelecektir. Yukarı yönlü hareketlerde ise $7123 ve $7195 seviyeleri gündeme gelecektir. Bu seviyelerinde kırılması halinde $7312 seviyesi takip edilebilir

Kaynak : Er-Bakır

Tarih : 8 Şubat 2018

Bülteni PDF olarak görmek için tıklayınız.